Porady,  Sen,  Sypialnia

Bezsenność- jak poradzić sobie, kiedy nie możemy zasnąć?

Coraz więcej Polaków skarży się na gorszą jakość snu lub wręcz poważne problemy z bezsennością, które czasami ciągną się latami. Wpatrując się w sufit w środku nocy i licząc ile czasu zostało nam do dźwięku budzika tylko pogarsza sprawę. Spoglądając na tykający zegarek zaczynamy się bardziej stresować, przez co wzrastający poziom kortyzolu zwiększa nasz problem ze snem. Jak więc skutecznie pożegnać problemy ze snem?

Sypialnia miejscem świętym.

Miejsce, w którym śpisz powinno służyć wyłącznie do wypoczynku. Niestety w wielu domach obok łóżka honorowe miejsce zajmuje ogromny telewizor, który towarzyszy nam tuż po przebudzeniu i podczas zasypiania. Jest to ogromny błąd i jedna z głównych przyczyn kłopotów ze snem. Wynieś z sypialni wszelkie rozpraszacze, które mogą przykuwać twoją uwagę. Potraktuj to pomieszczenie jako miejsce święte, w którym jedynie odpoczywasz. Wszelkie inne rzeczy, które zwykle robisz wieczorem takie jak czytanie gazety, pisanie notatek czy oglądanie filmu wykonuj w pokojach dziennych. Tym sposobem przyzwyczaisz swoje ciało do tego, że przekraczając próg sypialni automatycznie zaczynasz się wyciszać i przygotowywać do snu.

Wieczorny spacer.

Jeżeli spędzasz większość czasu w zamkniętych i klimatyzowanych pomieszczeniach, warto wybrać się przed snem na krótki wieczorny spacer, aby się przewietrzyć. Dotleniając się i wprawiając nasze ciało w ruch aktywnie wypoczywamy i zapewniamy relaks naszym mięśniom, które cały dzień były przykurczone.

Bądź offline.

Naukowcy stanowczo zabraniają używania wszelkich urządzeń elektronicznych tuż przed snem. Niestety istnieje bardzo niewielka grupa osób, która stosuje się do tych zaleceń. Odstawmy wszelkie laptopy, tablety i wyłączmy telewizor co najmniej na godzinę przed pójściem spać.  Niebieskie światło wydzielane przez tego typu urządzenia pobudza nasze komórki nerwowe, przez co nasz mózg sądzi, że ma być w ciągłej gotowości do działania. Wyznacz również okolice łóżka jako strefę wolną od elektroniki, a twoje kłopoty z zaśnięciem powinny natychmiast zniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *